Merhaba, Bugünkü yazımda geçmişte kpss tercihlerini yaparken benimde kafa takılmış olan bir konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Malumunuz kpss tercih işlemleri başladıktan sonra şehir, kurum ve unvanlar hakkında bilgilere ulaşmaya çalışırsınız. Şuanda Kamuda Programcı olarak çalışan biri olarak bu konu hakkında tecrübe ve bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım inşallah faydalı olabilirim. 

Kamuda Programcı olarak çalışanlar hangi birimlerde çalışırlar sorusu ile başlayalım; Kamuda programcı unvanında çalışan arkadaşlar genellikle Bilgi İşlem birimlerinde görev yaparlar bakın genellikle diyorum çünkü istisna durumlarda yaşanabilir mesela evrak kayıtta çalışan yazı işlerinde çalışan programcılar da gördük o biraz görevlendirme ile alakalı bir durum.  

Kamu çalışan programcı yazılım yapar mı; Öncellikle siz kpss merkezi atama ile yerleşeceksiniz size kimse geç işletim sistemi yada paket program yahut ofis için bir yazılım yap diyemez bilmiyorum dersiniz çünkü kamu da çalışan bir çok programcı zaten bunları bilmiyor. Son yıllarda güvenlik politikası gereği bir çok bakanlık merkezi kontrol birimi ile yönelmeye başlandı tabiri caiz ise siz veri giren, sistemlerde daha yetkili bir kullanıcı durumundasınız. Şöyle bir örnek vereyim mesela bakanlık web siteleri artık tek tip şablon şeklinde yapılmaktadır siz sadece ok çok haber foto gibi içerik girersiniz.  Hatta bazı bakanlıklarda mesela İçişleri bakanlığına bağlı taşralarda valiliklerde sitelere içerikleri (haber, duyuru,fotoğrafları) Basın İl Müdürlüğü tarafından girilmektedir.

Yani sonuç olarak kamuda programcı olarak çalışmak sırdan bir memur gibi çalışmaktan farklı bir durum değildir. Korkacak hiçbir durum yoktur. 

Peki ne kadar maaş alır kamuda çalışan bir programcı ; Kamu personelleri arasında hizmet sınıf farklılıkları vardır bu farklı sınıflara tabi personellerin arasında özlük hakları arasında fark vardır mesela programcı, tekniker, teknisyen, mühendis gibi unvanlar teknik hizmet sınıfına (TH) tabi iken, memur, vhki,bilgisayar işletmeni gibi unvanlar ise Genel İdare Hizmet (GİH) sınıfına tabidir. Bu sınıflar arasında ciddi oranda maaş farkları vardır. Siz siz olun eğer bölüm mezuniyetiniz bu saydığım unvanların hepsine uyuyorsa gözünüz kapalı Programcı unvanı tercih edin asla pişman olmazsınız. 

Peki kamuda çalışan bir programcı ne kadar maaş alır; Eğer yerleştiğiniz kurumun yan ödemesi yok ise (sosyal denge tazminatı,görevlendirme vb.) önlisans mezunu olarak başlayan bekar bir 10/2 derecesinde başlayan programcı 2018 Ekim ayından itibaren yaklaşık olarak net maaş olarak 3,524.10 tl alırken, Lisans mezunu bir 9/2 derecesinde başlayan bir programcı ise Net maaş olarak 3,524.10 tl almaktadır. Dereceniz ve kademeniz düştükçe maaşınız da artmaktadır. mesela  10/2 başlayan önlisans bir programcı 3,524.10 tl alırken aynı durumda 1/4 derecesine gelmiş önlisans bir programcı ise 4,009.89 tl almaktadır. 

Sonuç olarak size tavsiyem eğer tercih edebileceğiniz unvanlar arasında programcı var ise sakın gidip de vhki, bilgisayar işletmeni ve memur gibi gih hizmet sınıfına ait unvanları yazmayın sonra çok üzülürsünüz sadece tercih yaparken kurum ve şehir seçme olayını doğru yapmaya dikkat edin.