Merhaba, başlayalım mı ? şimdi nedir bu Dikey Geçiş Sınavı yani kod adı DGS; meslek yüksek okullarından mezun olan önlisans öğrencilerine okumuş oldukları bölümün devamı niteliğinde olan Lisans bölümlerinde eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlayan o sihirli sınav... 

Lisede derslerle pek arası olmayan genellikle orta seviyenin altında kalmış olan öğrencilerin tercih ettikleri meslek yüksek okullarında son seneye gelince hemen hemen her kezin bir kez girmiş olduğu YKS bir tık üstü Ales sınavının bir tık altında zorluluk derecesine sahip olan malum sınav...

Aslında YKS den 4 yıl eğitim veren bir lisans bölümü kazanması bence daha zordur hele ki Türkiye'de ilk on üniversiteden birinde o bolümü kazanmak daha bir zor olsa gerek hatta Türkiye derecesi yapmak gereken bir başarı kazanmakla ancak olunabilir. Matematik, Türkçe, Sosyal Fizik, Kimya Biyoloji Geometri hepsini fulle yakın yapman gerekir ve üstelik bu kadar derse de çalışman gerekirken DGS sınavı ile sadece sayısal bölüm için Matematik 1 konuları ve Geometri çalışmak yeterli olacaktır. Örnek verecek olursak mesela ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği kazanmak istiyorsunuz fakat orta seviye bir öğrencisi iseniz YKS ile bunu yapmak istiyorsunuz o zaman daha çok çalışmanız gerekecek ama bunun yerine Bilgisayar Programcılığı Önlisans bölümüne giderek mezuniyet ortalamanı yüksek tutarak sadece matematik 1 ve geometri ile ODTÜ bilgisayar mühendisliğini kazanmak daha kolaydır. 

Şunu unutmayalım Türkiye'de hiçbir sınavı kazanmak için çok zeki olmaya gerek olmadığı gibi kaybetmek içinde geri zekalı olmaya gerek yoktur. Düzenli istikrarlı bir şekilde çalışarak kazanılmayacak hiçbir sınav yoktur.  

Ayrıca internet yani youtube gibi bir bilgi deryası varken oturduğunuz yerden dershane ve kursa gitmeden de bunu yapmak daha kolay hale gelmiştir. Siz yeter ki oturup düzenli ve istikrarlı bir şekilde çalışmayı kafaya koyun ve çalışın yapamayacağınız başarılı olamayacağınız hiç bir sınav yoktur.  Eğer 2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için kaynak sıkıntısı yaşıyorsanız Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kaynak önerilerim yazısına muhakkak bir göz adın derim. 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2019 için hedefinizi koyun ve hedefinize ulaşmak için istikrarlı düzenli bir şekilde çalışın.... başarı kendiliğinde gelecektir.