Merhaba daha önceki yazım da 2019 Yılı Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girecek olan arkadaşlara sayısal kaynak önerilerinde bulunmuştum. Bugün ki yazımda da  2019 Yılı Dikey Geçiş Sınavına girecek olan arkadaşlar için en güzel Dikey Geçiş Sınavı yani DGS için demene sınav yayınlarından bir kaç öneride bulunacağım. Öncellikle Dikey Geçiş Sınavı gözünüzde çok büyütülecek kadar zor bir sınav olmadığının altını çizeyim, düzenli ve sıkı bir ders çalışma programı ile bu sınavı kazanmanız çok zor da değildir. Eğer halen 2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı için aradığınız kaynaklara karar veremediyseniz eğer "2019 DGS Kaynak Önerileri" başlıklı yazıma bir göz atmanızı sizlere tavsiye ederim. Tamam kaynakları alalım da nasıl bir çalışma programı ile dikey geçiş sınavına hazırlanacağız dediğinizi duyar gibiyim işte tam burada da "2019 DGS Ders Çalışma Programı" isimli yazıma da göz atabilir ve 2019 DGS sınavına daha düzenli ve sıkı bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Bir sınava çalışırken konu çalışmaya başlarsınız konularınız ilerledikçe ve bitmeye yakın bir zaman da almış olduğunuz mesafeyi ölçmek için deneme sınavları yapmaya başlarsınız özellikle de gireceğiniz sınavın tarihi yaklaştıkça deneme sınavlarının sayılarını arttırmaya başlarsınız çünkü deneme sınavlarının gerçek sınavların provası niteliğinde olduğunu herkes gibi düşünürsünüz ve günlük çözdüğünüz deneme sınav sayılarını daha da bir arttırırsınız. 

Sınav sayıların çok olduğu ülkemizde sınavlara yönelik bu kadar talep olunca yayın evleri boş durur mu tamamen ekonomiye dayalı özensiz, basit, sınav ile hiç alakası olmayan eski soru arşivlerinden hatta ve hatta eski yıllara ait deneme sınavlarının sadece kapak tasarımlarını değiştirerek ve üzerilerine "Yeni sınav formatına uygun ", "Yeni sisteme uygun", "ÖSYM tarzında" şeklinde basma kalıp sloganlarla satışa sunarlar.  Bunlara aldanıp bu deneme sınavlarını alıp çözen adaylar bunun böyle kolay olmadığını sınav girdikten sonra açıkça görürler. Bunun en güzel gösteren ise  2018 YKS sınavı olmuştur. Özellikle matematik sorularıyla öğrenciler bu acı gerçeği gördüler. Yeni nesil hikayeli yorumlamaya dayalı matematik soruları bir çok öğrenci tarafından zor bulundu ve çözülemedi. 

Bu acı tecrübe gösteriyor ki ÖSYM artık klasik soru yerine yorumlayabilme dayalı, hikayeli, sayısal mantık ayarında sorulara sormaya devam edecektir. Eğer sizde 2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavında bu duruma düşmek istemiyorsanız söz konusu deneme sınavlarınızı çok iyi seçmelisiniz, seçtiğiniz deneme sınavlarının soruları kaliteli olmalı ki zaman yönetiminde gerçekçi bir deneme sınavı olsun aksi durumda kolay özensiz eski klasik soruların yer aldığı bir deneme alırsınız ve çözersiniz hem çözdüğünüz netleriniz gerçekçi olmaz hemde deneme sınavını yaptığınız zaman gerçekçi olmaz bu da size yalancı bir öz güven ve rehavet verir. 

2019 Dikey Geçiş sınavı (DGS) deneme sınavları seçerken kaliteli soruların yer aldığı kaliteli yayın evlerinin kitaplarını tercih edin hatta sadece DGS deneme sınavları değil ALES deneme sınavları da çözebilirsiniz. Şimdi sizlere 2019 DGS sınavı deneme sınav önerilerinde bulunacağım ama siz yinede kendinizde biraz daha araştırma yapıp öyle karar verin ; 

  • Tasarı Yayınları Dikey Geçiş Sınavı Denemeleri
  • İntibak Yayınları Dikey Geçiş Sınavı Denemeleri
  • Yargı Yayınları Dikey Geçiş Sınavı Denemeleri
  • Filozof Yayınları Dikey Geçiş Sınavı Denemeleri
  • Kuzey Akademi Dikey Geçiş Sınavı Denemeleri
  • Uzman Kariyer Dikey Geçiş Sınavı Denemeleri

Yukarıda yazdığım Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Deneme sınavları yanı sıra ALES Deneme sınavlarında muhakkak çözmenizi tavsiye ederim.

2019 Yılı Dikey Geçiş Sınavına girecek olan tüm arkadaşlara başarılar dilerim.