Merhaba, internetin hayatımıza girmesinden sonra hayatımıza youtube diye bir video sitesi girdi hatta zamanla o kadar büyüdü ki interneti bile ele geçirdi diyebiliriz. Youtube ile birlikte yeni yeni meslekler ve kazanç kapıları açılmaya başladı. Bunlardan biri de video platformunda ücretsiz ders anlatmak ülkemizde bu kadar öğrenci ve sınav olmasından dolayı çok rağbet görünce ders çeşitliliğini ve hoca çeşitliliğini arttırmaya başladılar. Kimi gayet başarı olarak youtube kanalından öteye yayın evi olarak ünlerine ün katmayı başardılar.

2019 Dikey Geçiş Sınavına hazırlanan biri olarak bende bu video kanalları üzerinden özellikle matematik ve sayısal mantık ders anlatımları ve soru çözümlerini izlemekteyim. Fakat ÖSYM matematik dersi soru tiplerini değiştirmeye başladıkça klasik soru çözümleri yapan ve anlatılan kanallar artık tercih edilmez oldular. Bu durumdan sonra yeni video kanalları ortaya çıkmaya başladılar ve onların politikaları hem klasik soruları hemde ösym yeni sınav tarzı yoruma dayalı soru tiplerini anlatmak ve çözmek olmuştur. Şimdi size yeni ve klasik soru tipleri ile alakalı konu anlatan ve soru çözen matematik youtube kanalları hakkında bir değerlendirme yapacağım. Öncellikle bu matematik kanalarının çoğunu bizzat kendim takip ettiğim kanallardır yaptığım değerlenedime kesinlikle reklam amaçlı değildir. Benim gibi Dgs, Kpss, Ales ve Tyt sınavına hazırlanan ve matematik dersinden mustarip olan arkadaşlara yol göstermek için böyle bir yazı yazdığımı belirtmek isterim. 


1- Şenol Hoca : Youtube kanalı gerek sade ve anlaşılır ders anlatımı sayesinde bir çok öğrenci tarafından çok beğenilen bir matematik kanalıdır. Sınav İkizi ve Alıştırmalarla Matematik adı altında iki kitabı olan Şenol Hoca bu kitaplara paralel olarak Sınav İkizi ve Sıfırdan Matematik olarak yeni sınav tarzına uygun ders ve soru çözümlerine anlatmaya devam etmektedir. 

https://www.youtube.com/user/theSenolhoca 2- Benim Hocam :  Matematik öğretmeni İlyas Güneş tarafından verilen matematik dersinin konsepti önce konu anlatımı ve sonra o konuya ait çıkmış çıkabilecek soru tiplerini çözmeleri ile ün salmış bir matematik kanalıdır. Benim Hocam youtube kanalı gayet geniş bir kanal olup sadece matematik dersi anlatılmamaktadır. Konu anlatımında başarılı olduğu kadar yeni sınav tarzına uygun soru çeşitliliği bakımından o kadar başarılı olmadıklarını söyleyebilirim. Ayrıca 2019 Dgs, Ales, Kpss ve Tyt matematik derslerini İlyas Güneş değil Selim Yüksel tarafından aynı konsepte anlatılmaktadır.

https://www.youtube.com/channel/UCjLv1XVYi5K4Pq33lY0K22w3- Hocalara Geldik : Kısa ve öz matematik konu anlatımı ve soru çözümleri yapılan başarılı bir kanaldır. İki hoca ile anlatım yapıldığı için dersler sıkıcı geçmemektedir. 2019 yılı için yeni konu anlatımları ve soru tipleri ile ücretsiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

https://www.youtube.com/channel/UCBcM2J8SHyq8GUSvrhWnwTg

4- Kampüs: Birçok dersin içerisinde bulunduğu güzel bir youtube kanalıdır. ağırlık olarak Tyt sınavına hazırlanan öğrencileri yönelik olsa da Dgs, Ales ve Kpss sınavına hazırlanan arkadaşların da faydalanacağı ücretsiz güzel bir kanaldır. TYT 2019 kampı altında matematik konu anlatımlarında sınava yönelik yeni soru tipleri çözmekte gayet başarılı olduklarını söyleyebilirim. Eğer sizde klasik soruların yanı sıra yeni soru tipleri çözmek istiyorsanız şiddetle tavsiye ettiğim bir kanaldır.


https://www.youtube.com/channel/UCyKKD_T683_M2-cmnVwtFfg

5- Matematik Tayfası : TYT tadında yeni nesil sorulara ağırlık veren ücretsiz gayet güzel bir kanal, kanalın en güzel yani konu anlatım videoları dakika olarak gayet ideal sürede olmasıdır. Ayrıca Klasik soru tipleri yanı sıra yeni sınav formatına uygun mantık yorum ve görsel matematik soruların çözüldüğü ücretsiz güzel bir matematik kanalıdır. 


https://www.youtube.com/channel/UCnh1xMNic56r251w2pyWmrA

Yukarıda yazdığım kanallar dışında bir çok başarılı kanal olduğu kesindir ama dediğim gibi konu anlatımı ve video çeşitliliği bakımından faydalı olabilecek olan kanalları değerlendirip liste yaptım. İnşallah hepinize faydalı bir içerik oluşturabilmişimdir. 2019 yılında DGS, ALES,KPSS ve YKS sınavına hazırlanan tüm arkadaşlara başarılar ve kolaylıklar dilerim.